המרכז לשינויי חיי באמצעות תת המודע
חדשות ועדכונים
לחצו כאן לקבלת המדריך
"כיצד לחיות חיים מלאים"

שיטת אריאן לב לתת מודע - החקר העומד מאחורי השיטה

 

שיטת אריאן לב לתת מודע

החקר העומד מאחורי השיטה

 

מטרת החקר:

מטרת המחקר הינה להוכיח שחסימות אשר נוצרו בתת מודע יוצרות התניות בין המוח לבין התת מודע,
והן אשר יוצרות תקיעות מנטאלית ורגשית באדם ומעקבות את התפתחותו רגשית ונפשית התקינה ומעקבות את האדם בלהתקדם בחייו ולזרום בנתיב החיים שלו.

 

מטרת חקר זה היא:

 1. 1. להוכיח כי קימות חסימות אנרגטיות וכי המוח והתת מודע עובדים על ידי התניות.

2. להוכיח את הקשר בין החסימות האנרגטיות האלו למצבי דיכאון ומצבים נפשיים מרובים כגון תחושה של תקיעות, חוסר שמחה, חוסר הגשמה עצמית, חוסר בגרות ועוד, וכן את הקשר למצבים קליניים קשים כמו דיכאון,
התקפי חרדה, חוסר חיות וחוסר חשק לחיות.

3. להוכיח את הקשר בין החסימות לבין מחלות פיזיולוגיות ומצבים גופניים

 

הטענה:

אם נוכל לאתר באופן מדויק את החסימה וההתניה השורשית שנצרבה בתת מודע ואת האירוע הראשוני שגרם להתניה השורשית שמהווה את השורש לכל ההתניות, נטפל באותו השורש באופן ממוקד ועל ידי כך לשחרר את  התניה שיצר.
בעקבות שחרור זה, המוח והתת מודע יבצעו, על ידי תהליך הנקרא "התאמה", שחרור של כל ההתניות המשניות הנלוות לאותה התניה. תהליך מלא זה יביא לשינוי רדיקאלי בכל תחומי החיים של האדם.
כלומר, זיהוי השורש הראשוני ישחרר בהתאמה את כל ההתניות ומצבו הרגשי והבריאותי של האדם ישתנה ללא הכר.

בדרך זו ניתן לבצע שינוי משמעותי הן בבעיות רגשיות והן בבעיות פיזיות. המחקר טוען שקיים קשר ישיר בין האמונות וההתניות בתת מודע ובין המבנה הפיזיולוגי ומצבו הבריאותי של האדם. איתור החסימה ושחרור החסימה יכול להשפיע באופן פלאי אף על מצבים פסיכולוגיים קליניים ורגילים ומצבים פיזיולוגיים.

 

המחקר טוען שטיפול בתת מודע ושחרור החסימות הינו חלק מהותי עבור התמודדות עם כל מחלה פיזית שכן הגוף מייצר מחלה בעקבות העדר של צמיחה שנפשית מתאימה. העדר של צמיחה נפשית מתאימה נוצר כתוצאה מהחסימה אשר גרמה להצטברות של אנרגית פחד, ספק , כעס אשמה ועוד באיברים בגוף. אנרגיה כלואה זו היא הגורם להיווצרות המחלה.

כאשר פותחים את החסימה נוצרת זרימה אנרגטית שמביאה לצמיחה נפשית. כתוצאה מהצמיחה הנפשית נוצר חוסן רגשי שיכול להתמודד ולדחוק את האנרגיה של הפחד, הספק והאשמה ובכך לחזק את הגוף.

 

 

מהו תת המודע?
התת מודע הוא המהות הבסיסית של האדם. זוהי ספריה פנימית מלאה באינפורמציה המורכבת מאמונות.
אמונות אלו הן ניסיון החיים שלנו ושל ההורים שלנו בשילוב עם ניסיון שצברנו בתקופות חיים אחרות. אמונות אלו מגדירות את כל חווית החיים שלנו ואת כל מי שאנחנו בכל תחומי החיים: בתחום העסקי, בתחום הזוגי, במערכות היחסים שלנו עם ילדינו ועם עצמנו. אמונות אלו קובעות כיצד אנו תופשים את העולם, וכיצד אנו מאמינים שהעולם תופס אותנו.

מערך אמונות אלו הינו בעצם הבסיס והיסוד עליו מושתת כל ההתפתחות העצמית של האדם: תפישת העצמי, ראית העצמי וכל ההבעה העצמית של האדם בתוך חלל היקום ובתוך המסגרת הסביבתית שלו.

כל מה שהאדם יוצר במציאות חייו, חבריו, מקום מגוריו, בני זוגו, סביבת עבודתו, והאינטראקציה שלו עם אנשים ועם העולם, הם שיקוף מוחלט של אותן אמונות הנמצאות בתת המודע. הדי אן איי של האדם מורכב מאמונות אלו. ישנן אמונות שפעילות יותר ופעילות פחות.

כמו כן, צורת גופו, אברי גופו ומבנה גופו של האדם הם תולדה מדויקת של אותן אמונות.
מכאן נובעת התפישה שאם אדם סובל מחלות מסוימות או חוסר תקינות במערך הגופני, הדבר נובע מאותן אמונות ובעיקר מאמונות המנוגדות אחת לשנייה ויוצרות קונפליקט.

 

מהן אמונות בתת המודע?
אמונה בתת מודע היא אמירה אשר נחשבת בתת מודע כאמת מוחלטת שאין עליה אין, ועל סמך אמת מוחלטת זו נוצרת המציאות. האמונה של התת מודע היא משפט פשוט ולא מורכב. האמונות בתת מודע נבנות אחת על גבי השנייה.
דוגמא לאמונה- 'אנשים עשירים הם אנשים דורסניים חסרי רחמים'.
כתוצאה מאמונה זו נוצרות אמונות נלוות  כגון – 'יש להימנע מקשר עם אנשים כאלו', 'אין לבטוח באנשים בעלי ממון', 'אם אתה נמצא עם איש בעל ממון קח בחשבון שירצה רק את כספך', או 'אם יהיה לך כסף ירצו אותך רק בגלל הכסף'.
כל שרשרת אמונות אלו נוצרו מתוך אמונה בסיסית ראשונית היוצרת רצף אמונות שקשורות אחת לשנייה בקישור אסוציאטיבי.  שרשרת אמונות אלו יוצרות שרשרת אסוציאטיבית של פעולות ותגובות התומכות באמונות שנוצרו ובכך שרשראות אמונות אלו יוצרות את המציאות של האדם.

 

איך נוצר התת מודע והאמונות בתוכו?
התת מודע נוצר כבר בהיותנו תא עם דופק בגוף אימנו. כשנוצרת הפריה בה מתהווה תא ודופק, התת מודע מכיל כבר אמונות. אלו האמונות שמגיעות מהחיים הקודמים וכוללות תפיסת עולם ותפיסתה לעצמית.
בהיות העובר תא עם דופק בבתן אימו מתחילות להיצרב בו אמונות של אימו מעצם היותו מחובר לחבל התבור. כל מה שאימו חוותה, הרגישה, והאמינה כלפי העולם, כלפי ההיריון, כלפי החיים, כלפי עצמה, כלפי האב/ בן הזוג, הופכות בתהליך סימביוטי להיות האמונות של האדם. כאשר העובר נמצא ברחם אימו הוא בעצם קיים מבחינה גשמית ונשמתית אך איננו קיים מבחינת תפיסת העצמי שלו, כלומר, תהליך קבלת האמונות נעשה ישיר ואוטומטית על פי תפישת העולם של האימא בעיקר ושל האב במידה מסוימת.

לאחר לידת הילד, התנתקותו מחבל הטבור, קבלת שם, תאריך לידה ותעודת זהות, צריבת האמונות אינה סימביוטית ופסיבית כפי שהייתה בעת ההיריון והאמונות שנצרבות מגיעות מכמה גורמים. מההורים, האופן בו חוו את העולם, האופן בו התייחסו לעצמם, איך התייחסו אחד אל השני ואיך הם התייחסו אל הילד, וכן צריבת אמונות בהתאם להתנסות אישית של הילד בהתפתחותו. לדוגמא, הילד רצה לגעת באש, אמרו לו "אסור זה חם" אמונה זו יכולה להגיע דרך הדמות המטפלת וגם על ידי זה שייגע באש, ירגיש את הכאב, וימנע מלעשות זאת בפעם הבאה. כלומר, לתוך תהליך צריבת האמונות מרגע היוולדו של הילד ועד גיל 10 נכנסת גם ההתנסות האישית של הילד עם הסביבה באופן אקטיבי.

 

מהי התניה?
התניה היא הקשר בין שני דברים, אם קורה דבר א' אז יהיה דבר ב', זוהי משוואה של: אם =  אז

ההתניות נולדות כתוצאה מהאמונות וניסיון החיים. כלומר, אם חיפש האדם אהבה מרגע היותו תא בן יום, אבל חווה דחייה במקומות בו אמור היה לקבל אהבה ואף אם רק בתחושה, יתחיל לבצע הקשר בין אהבה לדחייה.

כלומר, בכל עת שיחפש אהבה, הקשר לזה יהיה דחייה. זה הקשר של ההתניה. ההתניה נוצרת כאשר העובר או הילד מחליטים בצורה לא מודעת ליצוא אותה, כלומר, כדי שהעובר או הילד יצור את ההתניה
אהבה = דחייה, הוא צריך מספר פעמים לרצות לקבל אהבה כאנרגיה של אהבה ולקבל את התגובה של הדחייה. אז ייווצר הקשר בין אהבה לדחייה וזו בעצם ההתניה.

דוגמא להתניה אחרת, וורד אדום = שימחה, חופש ויופי.
זו יכולה להיות התניה באדם אשר בשלב מסוים בחייו נתקל בוורד אדום וחש את התחושות האלו.
יתכן שהקשר בין וורד אדום לחופש שמחה ויופי נוצר מההתנסות האישית שלו כתינוק, ילד, או בוגר ,וייתכן שזה משהוא שהתקבל מהסתכלות על אחד ההורים והילד אימץ את זה והפך זאת לשלו.

 

הקשר בין ההתניה למוח
האמונות נמצאות בתת מודע ומהוות את הבסיס התפישתי הראשוני. התניות הן תולדה של הקשרים בין אמונות. המוח מתפקד על סמך התניות אלו המתבססות על אמונות.
בהתייחס לדוגמא מעלה, דרך העניים והאף נקלט תדר אנרגטי של וורד אדום, העיניים ראו והאף הריח, הם קולטים את המראה והריח והופכים את מה שקלטו לפולסים חשמליים העוברים אל המוח.

הקליטה נעשית על ידי צד שמאל של המוח, והאנרגיה המעובדת עוברת לצד ימין של המוח.

האנרגיה החשמלית המותמרת  שהתקבלה בצד ימין מחפשת הגדרה על פי האמת הסובייקטיבית של התת מודע. כשמקבל את המסר שזהו וורד, מקבל גם את ההתניה, מהו וורד, ומה המשמעות שלו, לדוגמא- שימחה חופש ויופי. אלו התניות סוביקטיביות לוורד – שימחה, חופש ויופי.
ואם כך, איך יגיב לשמחה חופש ויופי- הלב שלו ניפתח, נושם יותר בקלות, ונאנח לרווחה.
שמחה = הלב נפתח, חופש – נושם יותר בקלות, יופי = נאנח לרווחה. כל אחד כל פי ההתניות שלו, המבוססות על האמונות שלו.

הגדרה זו נקלטת בחזרה בצד שמאל של המוח ומשם עוברת דרך ההבנה המוחית, והתחושות הרגשיות למודעות ולגוף ואנו חווים את הדבר במציאות שלנו.

תהליך זה קורה במהירות בזק – האדם ראה את הוורד והבין שזה וורד, וחווה אותו על פי ההתניה בתת המודע שלו.

אותו תהליך נכון לגבי כל האמונות של האדם, וכל ההתניות הנובעות מהן.

 

הבדל בין אמונות והתניות
אמונות בתת מודע נצרבות באופן פסיבי על ידי ההורים, החיים הקודמים והסביבה ומרגע לידתו גם מניסיון אישי של הילד.
התניות, שהן הקשרים בין אמונות אינן פסיביות והן נוצרות עקב החלטה של האדם שנעשית ברבדים של התת מודע, כלומר איננה מגיעה לרמת המודעות של סמוך למודע ושל מודע. גם התניות שאומצו על ידי הסביבה וההורים קיבלו תוקף של אמת בהחלטה של האדם.
כלומר, ההחלטה יכולה להתבצע באדם בכל מיני רבדים – מודע, סמוך למודע ותת מודע.

 

מהי התניה שורשית?
שיטת אריאן לב לתת מודע מחפשת את ההתניה השורשית הנמצאת בתת מודע ומונעת מהאדם לחיות את חייו בצורה חופשית וזורמת. חסימה זו יכולה להתבטא בכל תחומי החיים, לעיתים מתבטאת בתחום אחד או בכמה תחומים מרכזיים, ולעיתים באה לידי ביטוי בכל תחומי החיים.
אותה חסימה מונעת ומעקבת את האדם להמשיך באופן רגיל את חייו ואת התפתחותו הנפשית והרגשית בהתאם לגיל ופוטנציאל שלו.
אדם מרגיש תחושת תקיעות, ומרגיש שיש לו בעיה בתחום מסוים או יותר כגון - זוגיות, קריירה, פרנסה, או הגשמה עצמית ואז מרגיש וחווה שכאילו הוא ממחזר את אותה החוויה שוב ושוב. בכל המערכות הזוגיות שלו הוא חווה את אותה החוויה. בכל מערכות היחסים שלו עם אנשים חווה את אותה החוויה, ומרגיש כאילו הוא תקוע ויש משהוא פנימי שעוצר אותו מלנהוג והרגיש ולחוות כמו שהיה בוחר באמת לחוות ולהרגיש.

דוגמה: אדם שמונע מתוך התניה שורשית שהיא אהבה = נטישה, בכל עת שיהיה במערכות יחסים יפחד שינטשו אותו וכתוצאה מזה יכול להיות שפיתח לעצמו דפוס התנהגות של ריצוי האחר. כלומר כל הזמן בעת זוגיות יתאים  את עצמו לרצונות והצרכים של בן הזוג. אם הבן זוג אוהב אופרה, ילך האדם האוחז בהתניה אהבה = נטישה לאופרה מתוך פחד שאם יתנגד ויבטא את צרכיו ורצונו בן הזוג יעזוב.
אפשר לראות זאת גם במערכות יחסים עם חברים ומשפחה – אם חברים או המשפחה רוצים לבוא לבקר, והתזמון לא מתאים עבורו לאירוח, על אף שלא יתאים לו יאמר כן ויארח מתוך הפחד שינטשו אותו.

דפוסי ההתנהגות המצוינים למעלה יכולים לבוא לידי ביטוי בסוגי חסימות נוספות לדוגמא:
 אני = ביטול , אני = מחיקה ואהבה – דחייה.

בכדי לדעת מהי ההתניה הפועלת באדם יש למצוא את הרגש המניע את הפעולה.
בתהליך האבחון והטיפול המטפל יבדוק מתוך איזה מקום פעל האדם כפי שפעל. בתהליך חקירה מעמיק זה יעיד האדם מתוך תת המודע שלו מתוך איזה מקום פעל.

 


דוגמאות לדרך בה תת המודע יוצא לאור את ההתניות הפנימיות בתהליך החקירה:

 • התניה של אהבה = נטישה:
  אם יאמר האדם אני פוחד שיעזבו אותי ושאני אשאר לבד בחיי בלי אף אחד, אני לא רוצה שילכו , אני מפחד/ת שילכו, ואני רוצה שאנשים יישארו כדי שארגיש בטוח, אלו אמירות רגשיות המצביעות על התניה של אהבה = נטישה.
 • התניה של אהבה = דחייה:
  אם בתהליך החקירה מעיד האדם -  אני מפחד שלא ירצו אותי, אני מפחד שיגלו מי שאני ויעזבו אותי, שלא יאהבו אותי, אני מרגיש שאני לא ראוי ולא מגיע לי אהבה וחברים, אני מפחד שאם אני לא יעשה את זה אז לא ירצו להיות איתי , זוהי התניה של אהבה = דחייה.
 • התניה של אני = ביטול:
  בשיח הפנימי של האדם מרגישים שבפנים הוא מודע לזה שהוא לא רוצה לעשות את הדבר- לא בא לי לארח עכשיו, אך יש קול פנימי שפשוט משתיק את ה"לא בא לי" ואומר "אין ברירה", "חייבים". אם שואלים אותו מאיזה מקום התנהגת כפי שהתנהגת הוא יעיד שמתוך מקום שצרכי האחר קודמים על הצרכים שלו והאחרים יודעים יותר טוב ממני מה צריך ומה נכון ולכן גם אם מרגיש משהו פועל מתוך מקום שהצרכים של האחר קודמים על שלו והאחר יודע ומבין יותר טוב ממנו. אין לו אפשרות להביא את עצמו כי תמיד יש צרכים של אחר שקודמים על הצרכים שלו.
 • התניה של אני = מחיקה:
  האדם בעצם לא קיים בכלל ואוטומטית הוא הופך להיות זולת האחר, כלומר, הוא הופך להיות הצל של האחר. אדם זה יחפש תמיד אדם אחר שיחליט בשבילו, שיקבע לו, מאחר ואין כמעט לחלוטין את עצמו. מחיקה זוהי הקיצוניות הכי חזקה של הביטול.
  אחרי שהמטפל רואה מתוך איזה מקום נקט האדם בדפוס התנהגותו הוא מתחיל לחפש ולראות מהי ההתניה השורשית. זאת מכיוון ההתניות יכולות להיות קשורות אחת על השנייה. יתכן והאדם נקט בדפוס ההתנהגות המוצג למעלה כתוצאה מכך שיש בו התניה משנית של אני = ביטול, שיושבת על התניה משנית של
 • אהבה= דחייה שיושבת על התניה שורשית של אהבה = נטישה.
  ההתניות יאותרו בעזרת שלושה דרכים :
  1. שאלון תת מודע- תשאול ראשוני בו על ידי תהליך חקירה מדויק, כאשר משתמש המטפל בטכניקות ייחודיות של השיטה, יחקור את התת מודע.
  2. שאלון בריאות הוליסטית – תשאול אשר יתמקד באיתור ההתניות השורשיות על ידי התייחסות אל הגוף כמראה מדויקת לאותן התניות, ומציאת המקומות בהן ההתניה מתבטאת ברמה הפיזית.
  3. שאלון ענני תת מודע – שאלון הבוחן את מצבו הסביבתי של האדם ואת האינטראקציה שלו עם הסובב אותו, גורמים הנקראים ענני תת מודע על פי שיטת אריאן לב.

על פי השיטה, אם נאתר את אותה התניה השורשית שהיא בעצם המקור להתניות אחרות נלוות, ונשחרר אותה מהיסוד, בתהליך הדרגתי של התאמה שיכול לארוך עד כשנה, מתמוססות ונעלמות כל ההתניות החוסמות המשניות.

תהליך התאמה ושחרור זה יביא לשינוי משמעותי בכל אורך חייו של האדם:

א. האדם ירגיש חופש להיות עצמו ולהגיב מתוך מקום חופשי והאני הפנימי שלו ללא סייגים.
ב. האנשים שיבוא עימם במגע ישתנו באופן הדרגתי וימצא את עצמו מנהל מערכות יחסים עם הסביבה בדרך שונה ומספקת.
ג. מחלות ותחלואות גופניות נוטות בשלב זה להעלם מאחר והגוף משמש כמראה מוחלטת של התת מודע.

 

איתור ואיבחן ההתניה השורשית

איתור החסימות וזמן היווצרותן מתבצע על ידי טכניקות שפותחו בשיטת אריאן לב לתת מודע, ואשר מטרתן היא מציאת ההתניה השורשית, זמן היווצרות, האירוע הראשוני שגרם לה, וכן מציאת ההתניות החוסמות הנלוות ,זמן היווצרותן והאירוע הראשוני בו נוצרו.

בעזרת טכניקות אלו תחילה מוצאים אלו תחומים מחיי המטופל מושפעים מהחסימות, והוא חווה בהם תקיעות.

כאשר הוא מציין כמה תחומים שואלים אותו באיזה תחום היה רוצה להתמקד, וזאת מאחר שהנחת היסוד היא שכל התחומים הללו אלו בעצם מראות לאותה חסימה שורשית ולאותם רגשות ממוחזרים. כאשר בוחר תחום מסוים למשל זוגיות, מחזיר אותו המטפל לסיטואציה האחרונה שבה הרגיש את הרגשות והתחושות בהם הרגיש את התקיעות. לדוגמא- אתמול במסיבה, או שלשום בארוחה. כאשר חוזר האדם בזיכרונו לאותו האירוע הוא מתנתק מעט מהמציאות הרגעית וחי את הסיטואציה בה מתמקד כאילו שהוא נמצא בה עכשיו וחש את אותם הרגשות.

 

איתור מקום התקיעות
בשלב זה המטפל יתמקד בתחושת התקיעות ויבקש מהמטופל להגדיר את התחושות באופן מדויק, להרגיש היכן בגוף נמצאת אותה התחושה, מה גודלה, מה צורתה, איזה צבע אפשר לתת לה ואף לקרוא לה בשם. ברגע שנעשתה פעולה זו, נעשה בידול בין האדם עצמו לבין התחושה. התחושה הופכת להיות דבר חי וממשי.

המטפל על ידי זה שמיפה את מקום והתחושה בגוף יכול לדעת על פי הכרתו את הגוף ואת התת מודע אלו התניות ספציפיות באות לידי ביטוי באותו האזור של הגוף. לדוגמא, באזור הלב נמצאות כל ההתניות הקשורות לאהבה. כשיודע באיזה אזור בגוף נמצא התחושה הוא כבר יודע אילו התניות יכולות להיות ההתניות החוסמות שמתוכן ימצא את ההתניה השורשית.
פגישה זו מסתיימת בשחרור תחושת התקיעות.

 

מציאת האירוע הראשוני
אלמנט נוסף לזיהוי החסימה השורשית והחסימות הנלווית הינו השלב הראשוני שבו התבצעה ההתניה.
אם ההתניה אהבה = נטישה נוצרה בחודש הראשון להריון היא קודמת, ולכן שורשית יותר, מההתניה
אהבה = דחייה שנוצרה בגיל שלושה חודשים להריון, ואפשר שהביטול הגיע בגיל חודשיים לאחר לידה.

לאחר מכן כשיש כבר שם, צבע וצליל לאותה תחושה, מתחיל ללכת המטופל אחורה בזמן למקרים אחרים בזמן אשר בהם חש את התחושה המסוימת הזו בנושא הזוגיות לדוגמא, עד שהמטפל מנחה אותו להגיע לרגע הראשוני שבו חווה את אותה התחושה בגוף. אז מתבונן המטפל על כל העדויות שסיפר המטופל ובייחוד ברגע הראשוני שבו חווה את התחושה בגוף, וכתוצאה מזה מאתר את ההתניה השורשית.
תהליך זה נעשה על ידי טופס התשאול הראשוני.

 

שחרור הרגש שנוצר האירוע הראשוני ויצר את ההתניה
אחרי שמצאנו את ההתניה השורשית, בדוגמא הנ"ל אהבה = נטישה, השלב הבא הינו לשחרר את הקשר בין האהבה לנטישה.
שחרור הקשר בין אהבה לנטישה נעשה על ידי חזרה לאירוע הראשוני ושחרור הרגש המוחלט אשר נוצר הסיטואציה וכלוא באותו אירוע שכן רגש זה יצר את ההתניה. כתוצאה מחזרה לאירוע ושחרור של הרגש משתחררת בגוף האנרגיה החוסמת ורגש של סליחה ומחילה. אנרגיה זו היא האנרגיה המחטא ומרפאה.

 

לתהליך זה שני שלבים:
א. שחרור ההתניה וצריבת התניה מתוקנת:
בשלב הבא מייצרים דרך הדמיון אירוע מתקן המטמיע רגש מתוקן וכתוצאה מכך התניה מחודשת.
כל העדויות שייתן המטופל לאורך כל הדרך יתנו למטפל להבין מהי ההתניה השורשית. כלומר מה ה אם=אז שפועל בו. ברגע זה נעשה השינוי של ההתניה, מתירים את הקשר וצורבים התניה חדשה במקומה.
ב. שחרור רגשי:
לאחר איתור ההתניות בפגישה הבאה יש צורך לעשות ניקוי של הרגש הכלוא באדם מאותו האירוע. במפגש זה ינחה המטפל את המטופל להגיע אל האירוע הראשוני בו נקלטה ההתניה. אירוע ראשוני זה הינו המקור להכל. המטרה היא לנקות את הרגש הכלוא כתוצאה מההתניה. ההבדל משחרור הרגש במפגש הראשון הוא שמדובר ברגש עמוק ולא רק בתחושת התקיעות הפיזית בה טיפלנו במפגש בראשון. מדובר ברגשות העמוקים שהיו כלואים באותה התניה כגון: כעס, תסכול, אשמה, חוסר אונים, פחד וכדומה.

 

השחרור הרגשי נעשה בהתאם למודל המעגלים:

 • אירוע הנוצר בין גילאים 2- 10
  אירוע מגיל זה ישוחרר על ידי חיבור המבוגר אל הילד באותו האירוע, כאשר המטרה של אותו המפגש היא שאותו הילד יביע את רגשותיו באופן מלא בפני המטופל, ובכך יתבצע חיבור רגשי מעמיק בין החלק הבוגר של האדם לבין החלק הילדי. המטרה היא ליצוא מודעות חיבור ותחושת ביטחון.
  לאחר שנוצרה תחושת ביטחון וחיבור בין בחלק הילדי והחלק הבוגר, שהוא חיבור בין האיד באזור הבטן והסופר אגו באזור הראש, חיבור זה יחזק את איזור האני של האדם, שהוא איזור האגו באזור הבטן העליונה והחזה.
  כשחיבור זה נוצר יכול האדם להרגיש מספיק חזק להתמודד מול הדמויות שהיו שותפות באירוע. אם הדמויות הן הוריו, יבצע פגישה מנטאלית עם כל הורה לחוד בו ידבר האדם מתוך החלק הילדי שלו, כשהוא מחובר לאזור האיד שלו וישחרר את כל הרגשות הנמצאים שם.
  אם מדובר באדם אחר שהיה הגורם לאירוע ראשוני זה כגון, אחים, חברים, סבים, סבתות, דודים, דודות, שכנים או גננת, יתבצע תהליך שחרור רגשי מול ההורים, גם אם אין מעורבות להורה באותו האירוע, ובנוסף מול אותו אדם או קבוצת אנשים שהייתה נוכחת באותו האירוע. האמונה שעומדת מאחורי זה היא שגם אם האירוע הראשוני נעשה על ידי אדם אחר זולת ההורים והרגש הכלוא הוא כלפי אותו האדם ברובד התת מודעי ישנם רגשות נוספים המופנים כלפי ההורים ושיש לנקותם.

 • מרגע הלידה עד גיל שנתיים
  אם האירוע הראשוני נוצר מזמן לידה ועד גיל שנתיים יתבצע חיבור בין המבוגר לתינוק, כאשר הכאב ברגשי ישוחרר על ידי תיפוף קל הנעשה לצידי העין השלישית בין הגבות במטרה לשחרר את ההקשר העצבי של אותו רגש מאחר ותינוק לא יודע לדבר ולא יכול להביע את רגשותיו אלא רק לחוש אותם.
  לאחר מכן, על מנת ליצור את הקשר בין במבוגר לתינוק ולחזק את האמון ההדדי והביטחון המטופל יקבל משימה להרגיש כאילו יש בביתנו תינוק ולבצע הורות מתקנת למשך שבוע.
  שבוע לאחר מכן, ניצור מפגש של המבוגר כשהתינוק בתוכו עם כל הורה לחוד, בו יבטא המבוגר מפיו את הרגשות שחש התינוק מאחר שהתינוק לא יכול להתבטא. בתהליך ריפוי זה ההתמודדות היא של מבוגר מול מבוגר, להבדיל מהשלב הקודם שבו הילד הוא זה שדיבר עם דמות ההורים בליווי המבוגר.
  גם כאן אם האירוע הראשוני היה עם אדם שלישי השחרור הרגשי יהיה מול אותו אדם שלישי  בנוסף להורים, כמו במעגל הקודם.

 • בעת היות העובר ברחם אימו
  אם ההתניה מקורה בעת היותו של העובר ברחם אימו, מאחר ואנו מתייחסים לתקופה זו תקופה בה מתקיים קשר סימביוטי בין האם לעובר כיוון שעדיין אין לעובר הגדרה של ה"אני", אנו מבינים שאם נצרבה התניה השלב זה היא מגיעה כתוצאה מיידע ומאירועים קודמים שהתרחשו בחיים הקודמים ונמצאים כזיכרון בתוך העובר בתת המודע שלו. כדי לשחרר אירוע ראשוני זה ואת ההתניה הזו, מבצעים הליך תת מודעי הנעשה על ידי דמיון מודרך כאשר האדם נימצא המצב רגיעה ובגלי אלפא של המוח,  ומחזירים אותו אל זיכרון קדום תרום החיים האלו בו חווה לראשונה את ההתניה השורשית. התרת ההתניה האמונה והשחרור הרגשי נעשים בתוך תהליך זה.

תהליך הטיפול עצמו:

תהליך הטיפול מכיל שני שלבים:
1. תהליך העובד על האמונות וההתניות של התת מודע באופן ישיר והוא תהליך וורבלי בעיקרו
2. תהליך שחרור הנעשה עלי ידי עבודה ממוקדת בגוף ובקשר בין הגוף אל התת מודע והנפש. בשלב זה מתבצע שחרור חסימות, אפשור של הזרימה האנרגטית הטבעית של הגוף וניקוי הרגשות השליליים דרך הילינג .

לפיכך, הטיפול מתבצע בשני צידי המוח –
החלק התמונתי וההשראתי, שהוא הצד הימני, והחלק המעשי שהוא צד שמאל.
כלומר, השחרור נעשה על ידי עבודה מנטאלית וורבלית ובצמוד לכך על ידי ניקוי אנרגטי ושחרור גופני.

שילוב מדויק של גוף ונפש אל התת מודע יוצר את הדיוק המוחלט ושחרור מוחלט של החסימה מהיסוד.

 

הקשר בין הגוף לתת מודע - הגוף כמראה לתת מודע

על פי תזה זו בגוף הינו מראה מוחלטת לאמונות והתניות בתת מודע וכל אזור בגוף מכיל בתוכו אמונות והתניות שונות. כאשר אנו מבצעים אנליזה לאיתור ההתניה השורשית או תוך כדי עבורה רואים שינויים גופניים אנו מבינים שהתת מודע מדבר אלינו דרך הגוף ולומדים מכך על מצבו של האדם וכיצד אפשר להמשיך לעבוד איתו. שיטת אריאן לב לתת מודע- בריאות הוליסטית מפרטת על היחס שיש בין כל מערכת פנימית וכל איבר לבין התניות בתת המודע.

 

 

בברכה רבה

אריאן לב .